Pierwsza w Polsce giełda unikalnego contentu » Textmarket

Zarządzanie czasem


Czas bywa droższy od złota. Nigdy nie będziesz mieć go wystarczająco dużo. Nawet gdyby doba miała czterdzieści godzin, może nadal go brakować, zawsze znajdzie się coś do zrobienia na co go nie wystarczy. Czas jest bardzo cennym towarem, który gdy raz stracisz - już więcej go nie odzyskasz.

zarządzanie czasem
Faktem jest, że gdy masz dużo pracy czas umyka niepostrzeżenie, w chwili gdy brakuje jakiegokolwiek zajęcia wydaje się, że stoi w miejscu i w żaden sposób nie można go zagospodarować. Jak więc maksymalnie wykorzystać upływający czas, by nie odczuwać jego straty? W tym celu warto zastosować kilka prostych technik.

Sprawdź harmonogram na początku dnia i oceń go w całości. Na pewno możesz zauważyć, że część Twojego dnia okazuje się zbyt nerwowa, a w poszczególnych godzinach znajdziesz przestój, lub zupełny brak czynności do wykonania. Rozłóż wtedy wszystkie czynności równomiernie w ciągu całego dnia.

Trzymaj również przy sobie podręczny notes, w którym dokonujesz tych zapisek, dzięki temu możesz na bieżąco śledzić harmonogram. Pozwoli Ci to również nie zapomnieć o wszystkich zadaniach i zobowiązaniach w danym dniu. Notatki pomogą Ci również uniknąć nakładania się działań. W przypadku pokrywania się czynności szybko ustalisz, które z nich są priorytetem.

Po zaplanowaniu dziennych zadań, w chwili gdy odczuwasz ich natłok, ustal z których możesz zrezygnować w danym dniu i o ile to możliwe przełóż je na inny termin. To co należy wykonać może doskonale zobrazować robienie porządków w szafie. Kiedy panuje w niej ład, na pewno unikniesz przypadkowego uderzenia przez przedmioty wypadające z niej przy otwieraniu drzwi. Dodatkowo, jeśli jest w niej poukładane, najprawdopodobniej zawsze jesteś w sanie znaleźć w niej wole miejsce by coś dołożyć.

Zapoznanie się z harmonogramem wcześniej, jest szczególnie ważne w chwili gdy planowanie dotyczy zmian w spotkaniach z drugą osobą. Uprzedzenie kogoś o zmianach w zaplanowanym spotkaniu, daje możliwość drugiej osobie dostosowania się do nowego terminu. Może być również tak, że ktoś inny uda się na wyznaczone przez Ciebie spotkanie, należy w tedy poinformować drugą osobę o tym nowym rozwiązaniu z wyprzedzeniem.

Przy planowaniu zadań należy być twórczym. Zadania możesz planować w sposób połączony. Prosty przykład: w domu robiąc pranie ustawić pralkę, która i tak sama wypierze, a w tym czasie wyjść po zakupy. Wszystko czego potrzebujesz to trochę kreatywności. W sytuacjach, w których robisz coś po raz pierwszy sprawą naturalną jest, że możesz popełnić błędy. Jedynym błędem jakiego nie możesz wtedy popełnić, to zmarnowanie własnego czasu. Jeśli nie ma konkretnych wytycznych jak zaplanować czas przed podjęciem tych działań, najważniejszym jest ograniczenie jego ilości. To pomoże Ci zaoszczędzić czas, energię i pieniądze.

Przewidywanie możliwych wyników przy osiąganiu zamierzonego celu. Szukaj alternatyw, wybieraj z dwóch, a nawet więcej wariantów. Jeśli jest tylko jedna opcja rozwiązania, postaraj się stworzyć inne. Niekiedy zadania wydają się trudne do wykonania gdy o nich pomyślisz, ale nie musi być tak już w samym momencie działania. Uważaj jednak, bo tak samo może to zadziałać w drugą stronę.

Czas jest czymś, czego nigdy nie będziesz mieć wystarczająco dużo. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem, jest mądrze nim gospodarować.
 
Odkryj całą prawdę o » Złodziejach Czasu


Kod html na Twoją stronę:
1. Zaznacz kod w ramce (ctrl+a) 2. Skopiuj go (ctrl+c) 3. Wklej w trybie html na stronie (ctrl+v)


Pobierz grafikę do artykułu

Oceń ten artykuł:

0 komentarze:

 
Pasek Narzędzi, który umożliwi Ci bezpośredni dostęp do sieci społecznościowych » Pobierz

ekoninpoland
księgarnia
ekoninpoland blog
feromony
finanse osobiste
e-biznes

Udostępnij:

Tweetnij